Ole Christian Veiby kjørte meget bra under NM-åpningen i rally. 16-åringen vant ungdomsklassen overbevisende og leverte flere sterke etappetider.
Sammenlagt ble KNA Solør Motorsport-føreren og kartleser Stig Rune Skjærmoen nummer 19, men vant ungdomsklassen i Rally Hadeland med solid margin. Ned til bil nummer to i klassen skilte det nesten sju minutter.
– Dette var en veldig morsom dag. Kjøringen har jeg ikke noe å utsette på, og merker at jeg blir tryggere og tryggere for hver fartsetappe jeg kjører. Fortsatt kjører vi med solid margin, for alt handler om å få mest mulig erfaring, sier Ole, som overbeviste med noen meget solide etappetider til tross for at han ikke ga alt. Spesielt på den avsluttende etappen beit han godt fra seg. I sin Ford Fiesta ST slo han samtlige nasjonalbiler, og ble nummer 15 på etappen. Dette var for øvrig første gangen han kjørte i mørket.

– Det var en ny erfaring, og jeg synes det gikk overraskende bra. Spesielt første halvdel av etappen gikk veldig bra. Men etter hvert begynte det å bli glatt, og vi bestemte oss for å roe ned for å ta oss til mål. Likevel ble det en bra tid, og det var selvsagt ekstra moro å slå alle nasjonalbilene, sier han.
Allerede på SS1 fant han en god rytme og leverte en prikkfri etappe. Men på SS2 gikk det ikke like bra.
– Vi visste at vi hadde dårlige noter på den etappen. Vi fant aldri den rette flyten da vi skrev noter på gjennomkjøringen. Hvis det er noe fra helgen jeg ikke er fornøyd med, så er det akkurat den etappen, sier han.
Gjennom hele helgen kjørte Ole sikkert og godt, men på SS4 måtte han likevel tåle at det smalt litt. På en trang trebru fikk han en sladd, og bakenden smalt inn i brurekkverket. Men bortsett fra en liten bulk i bakenden av bilen, var det helt udramatisk.
På de to avsluttende etappene SS6 og SS7, hadde mørket senket seg – og det var på med lyspodene.
– Jeg var spent før vi skulle kjøre i mørket, for dette var en helt ny erfaring for meg. Men det gikk overraskende bra – og jeg fikk to gode tider, sier han.
Den tidligere norgesmesteren i crosskart er fersk som rallyfører. Derfor er det viktigste nå å få mest mulig kjøreerfaring. Alt handler om å ha en progresjon i kjøringen, og det kan en si at Ole har hatt. Sammenlignet med forrige helgs Sigdalsrally, har unggutten nærmet seg de andre bilene med tohjulstrekk.
– Dette kommer av at jeg for hvert løp blir sikrere på noter og kjøringen. Fortsatt gjenstår det mye. Ikke nødvendigvis at jeg må stole mer på notene, men at jeg blir mer bevisst på hvor jeg skal holde farten og hvor jeg skal bremse. Men det kommer med enda mer erfaring, sier han.
I og med at Ole kjører i ungdomsklassen er han blant de siste bilene som starter. I Rally Hadeland hadde han nærmere 100 biler foran seg på startstreken, og ble tvunget til å kjøre i sporene til bilene foran.
– Jeg får ikke kjørt de sporene jeg vil, og jeg hadde kjørt en del fortere om jeg hadde startet som bil nummer 15. Men hvor mye fortere, er vanskelig å si, sier Ole Christian Veiby.
Kilde: Pressemelding