Efter den snöpliga andra platsen i förra helgens SM-deltävling i Linköping, där Pontus tappade mycket tid på en punktering så hann Pontus knappt vända i dörren hemma innan resan gick vidare mot Italien.
- Vi åkte direkt till Italien på söndagen, där vi var på en asfaltsskola i två dagar och finslipade körningen på asfalt. Allt för att vara så förberedda som möjligt inför Junior-VM i Frankrike i början av Oktober, berättar Pontus
Efter Italien så fortsatte Pontus och kartläsaren Stig Rune Skjaermoen till Frankrike där Rally Vosgien körs i helgen. En tävling som körs i samma område som VM-deltävlingen om några veckor och som brukar locka ett par VM-åkare varje år att testa inför Rally France. I år finns både Mads Östberg och Mikko Hirvonen med på startlistan bland annat.

- Vi har hyrt en Ford Fiesta R2 av ett belgiskt team med hjälp av utvecklingsbolaget EVEN rally som stöder mig i min satsning, det är samma sorts bil som vi kör i WRC Academy och det skall bli riktigt kul att köra tävlingen. Viktigast för oss är inte att vinna vår klass utan att få erfarenhet av vägarna och finna de inställningar som fungerar bra på bilen, förklarar Pontus
Detta betyder att Pontus satsar på Rally France istället för den avslutande SM-deltävlingen i Köping, då båda tävlingarna körs samma helg.
- Ja det är tråkigt att tävlingarna krockar, men att köra ett par tävlingar på asfalt nu i höst med en möjlighet att komma på pallen i WRC Academy tror jag kommer bli riktigt nyttigt för min utveckling, avslutar Pontus
Rally Vosgien startar på fredag kväll med två långa specialsträckor, innan de avslutande nio specialsträckorna körs under lördagen.
Kilde: Pressemelding