Løpet, som har sin base på Rødberg betegnes ofte som Vinterens vakreste eventyr for rallyfolket. Det er NMK Nore & Uvdal som er arrangør av Numedalsrally som i år kjøres for 23. gang. Løpet består av sju fartsetapper på til sammen 94,57 km. Den legendariske Smådøla-etappen på 24 km er som vanlig med, og kjøres både nordover og sørover. Til tross for mildvær, melder arrangøren om at veiene er isete og fine.

I år som i fjor skal det kåres fire norgesmestre i rally etter at sju NM-runder er unnagjort. Det er klasse for internasjonale biler med firehjulsdrift, og egen klasse for internasjonale biler med tohjulsdrift og med motorer inntil 2000 ccm. I tillegg er det NM-klasse for nasjonale biler, og det skal kjempes om NM-poeng blant kartleserne.
Av de sju NM-rundene kjøres tre på vinteren og fire på sommeren og høsten.
I klassen for firehjulsdrevne biler er det regjerende mester, Mads Østberg fra NAF Motorsport Asker & Bærum som leder så langt. Han har 41 poeng etter andreplass i første runde og seier i den andre. Siden forrige NM-runde har Østberg sammen med kartleser Jonas Andersson kjørt inn til en sterk 3. plass i VM-løpet Rally Sweden. I Numedalsrally kjører han en Ford Fiesta RRC, en versjon med mindre motoreffekt enn han har i sin WRC-versjon i VM-løpene. De vant Numedalsrally i 2010, sist løpet hadde NM-status.
Sveinung Bieltvedt fra NAF Øvre Østfold ligger kun ett poeng bak Østberg med sin Subaru Impreza Sti. Han kjører i gruppe N der deltagelsen er større og der man også får mer poeng enn i Østbergs klasse.
På tredjeplass så langt ligger fjorårets vinner av Numedalsrally, Anders Grøndal, også han med Subaru Impreza gruppe N. Han har 32 poeng, og kommer til Numedal etter å ha vunnet gruppe N i Rally Sweden sammen med kartleser Trond Svendsen.
På en fjerdeplass ligger en annen fører med internasjonal suksess. Andreas Mikkelsen fra KNA Kongsvinger vant årets første NM-runde med sin Skoda Fabia S2000, men kjørte ikke Rally Elverum. Sist helg vant han sesongåpningen i den internasjonale serien IRC på Asorene. Det er noe usikkert om Mikkelsen og hans kartleser Ola Fløene kommer til start i Numedalsrally. De vant løpet i 2008 etter en intens sekundstrid med Mads Østberg. Da var det kun seks sekunder som skilte de to til slutt.
I klassen for tohjulsdrevne biler gruppe A og N med motorer inntil 2000 ccm har det også i år vært jevne dueller og to forskjellige vinnere så langt. Petter Rolfsen fra NMK Modum & Sigdal topper i poengsammendraget etter to runder med 53 poeng. Sammen med kartleser Anders Kjær vant han Mountain Rally, mens det ble andreplass i Rally Elverum.
På andreplass ligger Frank Tore Larsen, også han fra NMK Modum & Sigdal, med 48 poeng. Han vant Rally Elverum med sin Ford Fiesta R2, og han vant denne klassen også i VM-løpet Rally Sweden for tre uker siden.
På en tredjeplass ligger Bjørn Audun Jokerud fra NMK Modum & Sigdal med 28 poeng. Han kjører en Ford Fiesta ST.
Bak disse følger mange favoritter i klassen, men som alle har til felles at de har brutt ett av de to NM-løpene så langt i år. Blant disse er regjerende mester, Steve Røkland fra NMK Gardermoen som er helt nede på en 8. plass så langt.

I Nasjonal klasse er det Jan Kåre Wilsberg fra KNA Kongsvinger som leder etter to NM-runder i sin Volvo 940. Han har kjørt inn 42 poeng. Nærmest følger Tom Kristian Lien fra NMK Modum & Sigdal, også han i Volvo 940, med 36 poeng. På tredjeplass ligger Jan Egil Halland med sin BMW M3 og 30 poeng. Halland kjører for lørdagens arrangørklubb NMK Nore & Uvdal og vil være hjemmefavoritt i Numedalsrally.
Også kartleserne har sitt eget mesterskap, og der topper Mads Østbergs ledsager, Jonas Andersson fra NAF Motorsport Asker & Bærum med 41 poeng. Han er kun ett poeng foran Roger Eilertsen fra NAF Øvre Østfold som kjører med Sveinung Bieltvedt. På en tredjeplass følger Anders Grøndals kartleser Trond Svendsen med 32 poeng.
Numedalsrally har start og innkomst ved Rødberg Hotell. Løpet inneholder sju fartsetapper på til sammen 94,57 km, og den velkjente Smådøla-etappen kjøres både nordover og sørover. Denn etappen er 24 km lang. Løpets serviceplass er ved Næringsparken i Uvdal, mens basen er i Rødberghallen.
Det er live rallyradio under hele løpet som kan høres på websiden www.rallynm.no
NRK1 sender en halv time fra løpet klokken 23.15 på søndag kveld.
Kilde : Pressemelding