Etter to dager med ca. 420 km testkjøring i Østersund i sprengkulda, er Petter og Chris klar for Rally Sweden 9. - 12. februar.

- Og bilen går styggfælt, den er helt rå, forteller Petter til Teng Tools et par dager før løpet er igang.

Torsdag kjøres shake-down og kvalifisering, på kvelden er det super spesial i Karlstad. Fredag morgen går starten i Karlstad før det bærer inn i Norge mesteparten av dagen. Målgang i Karlstad søndag kveld.  
- Vi er klare:
- Jeg er megatent og gleder meg veldig til å kjøre Rally Sweden, sier Petter.
-Ikke minst fordi vi på fredag kjører i Norge og da kommer det mange nordmenn ut i skogen og heier på oss. Jeg har ikke vunnet her siden 2005, så det er på tide med en seier igjen.
Ihvertfall ønsker jeg å vinne fartsprøven I Mitandersfors. Den går rett utenfor døra til huset mitt, så den ser jeg på hver dag.

Etter tre år som privatfører, er det deilig å være en del av et fabrikkteam. Nå kan jeg nå bare konsentrere meg om å hvile og kjøre, det skal bli moro, sier han.
-Det er også spennende at vi skal kjøre en kvalifisering torsdag kveld. Etter denne kan vi velge startrekkefølge på fredag, førstemann velger først osv.  

Teamsjef Malmcolm Wilson om Petter
-Petter har sitt motto: Never give up, sier teamsjefen i Ford Rally Team.
-Ikke mange hadde klart det samme som han som privatfører i disse tre årene. Det Petter nå skal gjøre er å konsentrere seg om kjøringen, ikke alle små ting. Han må ha et «clear head»
I Monaco var det til tider veldig vanskelige forhold og da så vi erfaringen til Petter. Han testet kun 2 dager og ble nummer tre. Om han kan vinne? Ja, selvsagt.
En annen Fordfører som også har potensiale til å vinne er selvfølgelig Petters teampartner, finnen Jari-Matti Latvala.  

Tilbake hos Ford Petter er nå tilbake som fabrikkfører for Ford hvor han startet sin karierre i 1999. Etter tredjeplassen i Monte Carlo nylig, er han en av favoríttene i Rally Sweden. Nå er han enda bedre kjent med bilen, og som han sier selv:
- Jeg har ikke hatt den følelsen i en rallybil som jeg hadde i Monte Carlo siden jeg vant i Sverige i 2005. Forden passer meg perfekt, og den er superrask. Resultatene Ford har hatt i Rally Norway og Rally Sweden tidligere lover godt, sier Petter Solberg.

Bilen de kjører er en Ford Fiesta med konstant 4WD. Motoren er en 4 syl. 1600 cc på 300 bhp ved 6000 rpm. Momentet er 450 Nm ved 4000 rpm. Giret er M-Sport / X-Trac six speed sequential gearbox med mekanisk skifte.

Kilde: Pressemelding.

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt