
Årsaken er først og fremst at Anders ønsker å kjøre Subaru hvor de har en konkurransedyktig bil og at denne klassen har vesentlig lavere kostnader. Videre er bilene i klassen langt mer like enn i WRC og S2000 klassene. Dette da det ikke står bilfabrikker bak disse bilene som også er langt mer like bilene man får kjøpt i butikken. Sist Anders kjørte NM i gr N var i 2005. Allikevel har Anders kjørt en del i gr N da det er i denne klassen han har kjørt VM løp i 2010 og 2011. Han har da bevist at han holder et høyt tempo også i gr N.
En annen stor endring er at Anders for første gang siden 2007 sesongen skal ha en mannlig kartleser i NM løpene. Det er rutinerte Trond Svendsen fra Larvik som nå skal lose Anders gjennom krevende fartsetapper i 2012. Trond har også tidligere kjørt noen løp med Anders som innhopper med vellykket resultat, men først nå i NM.
Mountain Rally er et av Anders sine favorittløp. Her gjorde han NM debut i WRC klassen i 2006 og vant løpet totalt. Sist gang Mountain rally ble arrangert var i 2010 og også da ble det totalseier etter sekundkamp med Henning Solberg.
Det blir tøff konkurranse i Mountain Rally med flere Norgesmestere i rally som stiller i gr N klassen, så det blir garantert jevne og tøffe fighter.
Gol er løpets base og løpet er 224 km langt hvor drøye 81 km er fartsetapper fordelt på 6 prøver
Kilde: Pressemelding