I helgen var det 3 NM runde som gikk, og siste på snø. Rallyet hadde base og service i Kongsvinger området. Løpet bestod av ca 43 mil hvorav 16 mil var ss fordelt utover 8 fartsprøver.
Fredags kvelden skulle det kjøres 3 fartsprøver og de siste 5 gikk lørdag. Rally Finnskog er kjent for de lange raske prøvene sine. De fleste prøvene er over 1.5 mil lange og den lengste er nesten 3 mil. Det skal bli ett spennende rally.
På fredag ble det en lang dag i bilen for oss. Vi skulle først tidlig opp og kjøre igjennom alle disse prøve. Selve note gjennomkjøringen gikk veldig bra, Vi følte at vi fikk lagd gode noter. Vi fikk tid til og slappe av i en og en halv time før vi startet. Vi rullet over start rampen 16.49 på vei opp til ss1.

Fredags kvelden gikk veldig bra for oss. Vi kjørte inn til en fjerde tid på ss 1 Sandsjøbekken, bare 1.4 sekund bak ss vinner Steve Røkland. Denne prøven var nesten 1.5 mil lang. Var veldig fornøyd med å ikke tape mer på første prøve. Dette er noe vi har slitt med før, men har jobbet hardt for og unngå.
Før ss 2 Varaldskogen gjorde vi noen justeringer på bilen for bilen styrte litt dårlig inn i svingen. Her kjørte vi også inn til en 4 tid. 14,7 sekunder bak ss vinner Petter Kristiansen. Nå styrte bilen mye bedre og vi var fornøyd på den nesten 3 mil lange prøven. Dette er en prøve som går helt ved siden av grensen til Sverige.
Kveldens siste ss, ss3 Homsjøen er også rundt 1.5 mil. Her kjørte vi inn til en 2 tid 5,8 bak ss vinner Trond Svenkerud
Så etter fredagens kjøring var vi veldig fornøyde vi lå på en 3 plass totalt og bare 5,6 opp til Trond Svenkerud og 13,9 opp til leder Petter Kristiansen. Dette var et godt utgangspunkt foran lørdagens start. Vi lå på en 18 plass totalt og starter da som bil nummer 18 lørdag.

Dag 2
Lørdagen da var det 5 ss som stod på programmet.
Ss 4 Speismark var også en prøve på 3 mil. Denne er smal til og begynne med før det går over til noe raskere parti, med blant annet masse hårnåler ned over og opp over. Før den er ganske rask og litt smalere inn til mål igjen. Her syns vi at vi hadde en bra flyt hele veien. Midt i ss4 på vei opp i hårnålene måtte jeg gire ned til 2 gir og da smalt det fryktelig i girkassa. Vi ble stående en liten stund og plundre med og få den inn i giret, men skjønte fort at det ikke gikk. Vi fullførte resten av prøven ut, med en tid over 30 sekunder dårligere enn førstemann.
Etter ss 4 var det service. Vi fikk ikke gjort noe med girkassen, det var ikke mulig og få den i 2 gir. Den bare hoppet ut, de trodde at det var en dog ring som var ødelagt og da må girkassen ut og det lar seg ikke gjøre på løp. Men vi nektet og gi opp.
Ss 5,6 og 7 er samme som ss 1,2 og 3 og dette er forholdsvis raske prøver så her behøver vi ikke 2 gir. Vi hadde nå havnet ned på en 6 plass og 46.9 sekunder opp til leder Kristiansen, så skulle vi få en god plassering, måtte vi kjøre fortere.
Ss 5 syns jeg vi tok sikkelig i og syns det gikk veldig bra og denne vant vi med 3,1 sekund, vi rykket nå opp til en 5 plass 34 sekunder opp til leder Kristiansen
Ss 6 holdt vi samme tempo og hadde en fin flyt. og det resulterte med nok en gang en etappe seier. 3,5 sekund foran nestemann. Nå hadde vi kjørt oss opp til en 3. plass i klassen bare 23,9 bak Kristiansen
Ss 7 kjørte vi inn til en femte tid og tapte 10,5 sekunder til ss vinner Jørn Moen. Nå datt vi ned til 5.plass igjen.
Så var det service igjen før den siste prøven som var den samme som ss 4.
Vi lå nå på en 5. plass, 1 sekund bak Moen og 5 sekunder bak Petter Rolfsen som lå på 3 plass. Det var også bare 25 sekunder opp til Trond på 2. plass og 28 sekunder til Kristiansen som ledet. Det skilte bare 2 sekunder blant disse to, så mye kunne avgjøres på siste prøve.
Det var veldig jevnt i denne klassen i helga. Vi hadde håp om og klare 3. plassen, men viste at det ble vanskelig på siste prøve uten 2 gir.
Ss 8 ble som vi trudde veldig vanskelig og hente noe for oss, i og med at vi måtte kjøre på 3 gir i de bratte hårnålene, tapte vi mye tid på det. Vi kjørte inn til en 5 tid 16,6 sekunder bak ss vinner.
Vi klarte da ikke og kjøre oss noe opp, vi kom på 5. plass i klassen vår og ble nummer 7 blant 2wd bilene.
Vi var litt skuffet over resultatet, men er kjempe fornøyd med kjøringen, vi har kjempet helt i toppen der 5-6 stykker kan vinne. Det skiller ikke mange sekundene, så hadde ikke vi hatt trøbbel med girkassa hadde vi kjempet med i toppen helt inn til mål. Vi er meget godt fornøyd med kjøringen og gleder oss nå fram til sommer sesongen.
Neste NM løp nå blir Rally Sørland i slutten av april.
Kilde: Pressemelding