Mads Østberg og kratleser Jonas Andersson i Subaru WRC 06 er ferdig med første dag av Rally Wales. Ekvipasjen ligger på 9. plass, 18 sekunder bak Matthew Wilsson på 8. og ca. 1 minutt og 10 sekunder etter Henning Solberg som ligger som nummer 7.

 

”Det har ikke gått fort nok i dag”, sier Mads. ”Det føles som om det ikke er nok krefter, og jeg har også slitt med handling. Nå har det vært veldig vanskelig forhold, men etter mange vanskelige løp med denne bilen, har jeg ikke noe tro på at det er føret som lurer oss” fortsetter han.

 

 

Når det gjelder forholdene kan det illustreres godt med det ene vedlagte bilde, som viser Mads i en passasje over en ”watersplash”. Det andre bildet viser med tydelighet handlingproblemet med en stor understyring gjennom svingen.

Problemet med krefter kan være en ”lazy” turbo. Når det gjelder handling ble det gjort en endring på testen før løpet, for å få mer feste framme. Det virket bra på test. Men det er et klassisk testproblem at man opplever fordeler med bedre feste på kjent testvei, men når man kommer ut på en ukjent prøve har man fjernet respons og kjørbarhet ved å vinne ”traction”.

Derfor har servicemannskapet byttet turbo på kveldsservicen, og bilen er satt tilbake slik den var før testen. Ellers er det ikke noe problem verken med bil eller mannskap, og de starter morgendagen med ambisjoner om å kjøre seg oppover på resultatlisten.

 

Cardiff 12/11-10

Adapta World Rally Team

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt