Hyundai Accent WRC versjon nr. 2 debuterte i det første NM løpet Rally Hadeland sist helg. Hyundai Castrol teamet markerte sine ambisjoner for sesongen ved å få begge sine biler inn blant de tre førs

Sterkt startfelt og vanskelige forhold
Det var lørdag 12. januar at NM i rally startet på Hadeland. På grunn av væromslag på løpsdagen var det meget vanskelige forhold som møtte de 150 deltagerne. Veiene, som er beryktet for å være kompliserte og urytmiske, ble meget myke med 10 cm snø på toppen. Det var dermed ingen fordel å starte med lavt startnummer. Mange av deltagerne i den store klassen har i år meldt seg på i kampen om de gyldne medaljene og har anskaffet nye og oppdaterte biler. Hyundai Castrol teamet hadde fått tilgang på en nyere versjon av den allerede potente Hyundai Accent WRC som ble benyttet i fjor. Bilene ble kjørt i VM i 2001 av Kenneth Eriksson og Alister McRae.

Hyundai Accent WRC2
De nye Hyundai bilene til Kolberg brødrene skiller seg fra fjorårsbilene på flere områder, og det er mange små detaljer som til sammen skal gjøre at brødrene i år vil stille sterkere i medaljekampen. Først og fremst er det lengre fjæringsvei på bilen, noe som gir bedre kjøreegenskaper. Det er også montert inn en elektronisk aktiv front differensial som skal gi smidigere og mer effektiv kraftfordeling. Videre er bilene utstyrt med hurtigere tenningskutt som tillater raskere giringer med mindre tidstap enn tidligere. Bilens motor er også mer fleksibel ved hjelp av ny turbo, nye kamaksler og ny elektronikk. Fjoråret endte med bronse og femteplass for de to Hyundaiene kjørt av Kristian og Thomas Kolberg. Med nye og bedre biler er målsetningene til teamet derfor justert ytterligere oppover. De har gull i blikket samtidig som de er ydmyke i forhold til utfordringen. De regner også med at nye og meget rutinerte kartlesere vil bidra til dette. Ola Fløene skal sitte på med Thomas og Kjell Pettersen med Kristian.

Hyundai rett opp i tetstriden
Hyundai Castrol teamet viste allerede fra start at de ønsket å være med i tetstriden. Thomas Kolberg og Ola Fløene fikk det til å fungere fra start og la seg rett inn på en andre plass, kun 1 sekund bak vinneren av den første fartsetappen, som var polske Thomasz Kuchar. Broder Kristian og Kjell Pettersen fulgte kun 2 sekunder bak på fjerdeplass. Samarbeidet mellom rutinerte Kjell Pettersen og Kristian Kolberg skulle vise seg å gå bra allerede fra første prøven, til tross for at man normalt trenger tid for å kjøre seg inn. Det er imidlertid alltid slik at enkelte smådetaljer vil fungere enda bedre når de to får litt mer tid sammen i bilen.

Polakken fortsatte å kjøre fort utover dagen, og hadde stor fordel av sitt høye startnummer. Han kjørte imidlertid av veien på fartsetappe nr. 3 og tapte mye tid. Henning Solberg tok ta over ledelsen i løpet og var etter halvkjørt løp 11 sekunder foran Thomas Kolberg på andre plass og 36 sekunder foran Kristian Kolberg som fulgte på tredjeplass. Flere av de andre favorittene som Morten Østberg og Roar Vannebo hadde da kjørt av veien og brøt etter hvert på grunn av dette. Fjorårsbilen til Kristian, en Hyundai Accent WRC kjørt av Trond Sveinsvoll, måtte dessverre også bryte etter 2 fartsetapper av tekniske årsaker. Mot slutten av dagen hardnet familiekampen seg mellom Thomas og Kristian. Thomas roet tempoet noe mot mål da mange av piggene i dekkene hadde blitt borte foran og da hentet storebror raskt inn 22 sekunder på de to siste fartsetappene. Det holdt imidlertid ikke og de endte dermed 3 sekunder etter Thomas og Ola i mål. Det var Henning Solberg og Cato Menkerud som vant.

Ser positivt på fortsettelsen
Teamet er meget fornøyd med debuten og ser frem til neste løp som er VM løpet i Sverige 1-3. februar. Her skal teamet lære bilene nærmere å kjenne. Deretter følger neste NM løp Flesberg 9. februar, der teamet ønsker å befeste sin posisjon i toppen av norsk rally.


Totalresultater Rally Hadeland 2002:

1. Henning Solberg / Cato Menkerud,Toyota Corolla WRC, 1.06.10
2. Thomas Kolberg / Ola Fløene, Hyundai Accent WRC2,+1.04 3. Kristian Kolberg / Kjell Pettersen,Hyundai Accent WRC,+1.074. Valter Jensen / Erik Pedersen,Ford Escort WRC, +2.045. Tord Linnerud / Henning Isdal,Mitsubishi Lancer evo. 6,+3.11

Rally NM etter første runde, gr. A:
1. Henning Solberg / Ola Fløene,Toyota Corolla WRC,30 poeng
2. Thomas Kolberg / Ola Fløene,Hyundai Accent WRC2,23 poeng
3. Kristian Kolberg / Kjell Pettersen,Hyundai Accent WRC2,18 poeng
4. Valter Jensen / Erik Pedersen,Ford Escort WRC,15 poeng
5. Thomasz Kuchar / Maciej Szezepanik,Toyota Corolla WRC,12 poeng

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt