Det ble med andre ord ikke noe av den planlagte dreiningen til lørdag/søndag.

2002-utgaven av løpet kjøres fredag 22. og lørdag 23. februar. Det ble med andre ord ikke noe av den planlagte dreiningen til lørdag/søndag.
– I første rekke av hensyn til deltakerne, som har gitt klare signaler om at de synes det er best å kjøre fredag og lørdag, sier Stig Rune Kjernsli, daglig leder for rallyet.

Det er likevel et mål at løpet i framtida skal avsluttes søndag, i tråd med det som er vanlig internasjonalt.– Vi planla faktisk 2002-utgaven av løpet med det tanke på å kjøre lørdag/søndag. Det ville kostet oss 20.000 kroner i økte leieutgifter i Kongsvingerhallen, derfor takket vi nei til å leie hallen. Da det senere ble bestemt at vi likevel skulle avslutte løpet lørdag, var hallen booket til fotball, sier Kjernsli.

Svullrya blir sentrum
Selv om Kongsvinger beholdt basen for løpet, vil det bli visse forandringer i løpet. Den viktigste er at serviceplassen ikke vil bli spredd utover, men at Svullrya blir fast serviceplass begge løpsdager. Én fast serviceplass er helt i tråd med andre internasjonale løp.– Én fast serviceplass betyr at løpstraseen vil gå i en stjerneformasjon ut fra Svullrya. Deltakerne må regne med å kjøre tre fartsetapper mellom hver service. Antall kilometer med farts- og transportetapper mellom hver service finnes det klare retningslinjer for, som vi må følge. Ikke minst av hensyn til at løpsbilene ikke skal gå tom for bensin, sier Kjernsli.

Langeland-etappen
Selv om den endelig traseen ikke er spikret, er det klart at den tilrettelagte publikumsetappen på Langeland blir med i år også.
Det er ikke avklart om deltakerne skal få én eller to gjennomkjøringer av traseen under notetreningen. – Selv om det er offentliggjort meldinger om at alle norske løp skal ha to gjennomkjøringer, er ikke dette vedtatt. Derimot anmodes vi av det internasjonale bilsportforbundet å ha to gjennomkjøringer. Særlig for deltakere som lager sine egne noter er dette interessant, sier Kjernli. – Dersom det blir to gjennomkjøringer, betyr det at tilreisende deltakere vil oppholde seg i distriktet ett døgn ekstra. De vil med andre ord legge igjen penger i ytterligere ett døgn, sier Kjernsli til avisen Glåmdalen.

Glåmdalen

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt