Adapta World Rally Team besluttet i helga å avstå fra den planlagte deltakelse i Rally Tyskland. Det er flere årsaker til dette og hele teamet står samlet bak avgjørelsen.

Teamet gjennomførte to korte asfalttester fredag og lørdag. I forbindelse med testene ble det avdekket noen tekniske feil på den nyrenoverte bilen, som gjør det ikke mulig å starte løpet med. Bilprodusenten, Prodrive, stilte opp 100 prosent for å rette på feilen, og det ble sendt teknisk bistand fra England lørdag. Feilene er opprettbare innen løpet, men skaper forstyrrelser og forsinkelser i de siste forberedelser.

– På grunn av at bilen ble ferdig renovert kort tid før løpet, har ikke Mads og Ole fått den tiden de burde hatt i bilen etter krasjen i Finland. De fikk en god gjennomkjøring fredag og lørdag. Men de har kjørt et begrenset antall mil, og mindre enn vi hadde ønsket, forteller Morten Østberg.

Han forteller at hele teamet har jobbet under et stort press den siste tiden, både utøverne og det tekniske apparatet.

– Vi må konstatere at vi ikke har fått forberedt oss på den måten vi ønsker. En dårlig gjennomføring i Tyskland, vil påvirke oppladning til nye og viktige oppgaver som kommer i rask rekkefølge etter Tyskland. Vi ønsker blant annet en god oppladning til NM-avslutningen, hvor hele teamet er innstilt på at vi skal gjøre det bra. Vi har derfor valgt å prioritere det sikre framfor det usikre, og blir hjemme og forbereder oss godt til senere oppgaver, framfor å komme halvforberedt til et så stort løp som Rally Tyskland, understreker han.

Et annet viktig poeng er at gjennomføring av VM-runden i Tyskland involverer store økonomiske utgifter. Det er vesentlige rimeligere for teamet å være hjemme og trene og forberede seg til senere oppgaver, enn å gjennomføre et WRC-løp.

– Vi har selvsagt budsjetter for gjennomføringen, men i en situasjon med flere usikkerhetsmomenter, har det også vært tatt hensyn til at det sikre alternativet er vesentlig rimeligere enn den mindre sikre, sier pappa Østberg.

Det siste momentet, men også det minst viktige, er at Mads har fått konstatert et stort synsavvik på det ene øyet. Dette påvirker dybdesynet og avstandsbedømmelse. Korrigering er midlertidig gjennomført i form av briller, i påvente av laser operasjon. Brillene ble tatt i bruk sist torsdag, og som følge av at korrigeringen er stor, angitt til ca. 80 prosent, kreves det også noe tid, før hjernen "venner seg til" å se normalt på begge øynene. Brillene ble brukt med godt resultat på test både fredag og lørdag, og ville neppe gitt noen negative effekter i Tyskland. Men Mads er blitt forberedt på at en total tilvenning kan ta opp til 14 dager. I sammenheng med flere viktigere årsaker har derfor dette punktet også vært med i totalvurderingen.

Hele teamet ser fram til å komme sterkt tilbake, godt forberedt til senere oppgaver. Endringene i forhold til løpet i Tyskland får ingen konsekvenser for teamets øvrige planer, verken i år eller til neste år.



Kilde : Pressemelding


www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt