Da det ble kjent at det Svenske Mesterskapet ble avlyst pga mildværet, snakket Andreas Eriksson, mannen bak Ford Flexifuel Cup, med utøverne "sine". Det ble enighet om å prøve og få kjørt et eget løp søndag, kun for Fiestaførerne.
Etter å satt himmel i bevegelse for å få dette til, har de nå gleden av å fortelle at det blir løp i Antilla i morgen.
De 21 ekvipasjene skal kjøre fire fartsetapper to ganger på til sammen ca. 6 mil.
Peder Økseter kan rapporere at det er utrolig mye som har blitt fikset på bare få timer i dag. Det er helt utrolig hva Andreas Eriksson og hans menn har klart etter at avlysningen var et faktum.
Nå gleder vi oss til å kunne konkurrere på fine vinterveier i morgen, sier han.
Dette skriver www.sbf.se
Fiesta-gänget drar till Antilla
22 av SM-förarna kör en alldeles ny tävling i morgon tisdag - Top Driver goes to Antilla.
- Jag led så med killarna och när alla beslutsfattare redan fanns i Karlstad var det bara att dra igång, säger Andréas Eriksson som nu trots allt kör en deltävling i Ford Flexifuel Cup i helgen.
I morse var det en bedrövad "Fordbas" som tog emot beskedet att SM-delen i Svenska Rallyt ströks.
- Det kostar alldeles för mycket att dra hit allting och vi var i Antilla i torsdags och testade med fyra nya i cupen. Så jag visste att där finns snö och goda möjligheter att snabbt göra en tävling, säger Andréas Eriksson.
Anders Edström, som har förarutveckling i Antilla, kontaktades, liksom notskrivare Gunnar Barth. Sievert Lindqvist likaså, och han åker upp och sköter tidtagningen.
- Vi har tillstånd från polis och länsstyrelse, och Tore Lax är domarordförande. Och folk ringer och vill åka som föråkare, säger Andréas.
Den svenska fordbasen har återvänt för att avsluta sitt VIP-arrangemang i Hagfors, där han har 12 personer med sig som sköter köket och den nya Top Driver-juryn.
- De har redan varit här i flera dagar utan att någonting händer. Men nu kan mina killar ladda upp igen för i morgon kör vi!
Fiestacupens i all hast framordnade tävling döper Andréas utan att blinka till Top Driver goes to Antilla. Det blir fyra specialsträckor som körs två gånger, sammanlagt nästan 6 mil SS. Med meterhöga snövallar.
- Alla fick rösta om de ville köra eller inte. Fyra tyckte nej, men när alla andra ville åka så hängde de också på, säger Andréas.
Alltså blir det 22 ekipage till start i årets första deltävling i Ford Flexifuel Cup. Svenska Rallyt skulle ha räknats som två, en vardera dagen.
- Vi ska allt få till ytterligare en tävling så vi inte behöver ställa in någon, säger Andréas.