Arrangørne av Rally Finland bekrefter at klassikeren utgår i årets løp.Dermed er en av de mest kjente prøvene i hele VM borte.
Ouninpohja har vært den lengste prøven i Finland og en av de mest beryktede av alle prøvene i hele verden med sine hopp og blinde krøn.
Flere steder på prøven går det absolutt flat out og dette til tross for mange lange hopp og krøn på prøven.
Petter Solberg satte ny rekord på prøven i 2004 med 130 km i snitt og dette tvang arrangørene til å gjøre noe med prøven men de gjorde ikke mye nok for å få farten ned og dette har vært diskutert innad i FIA og i år blir ikke prøven kjørt på grunn av sikkerhetsrisikoen.
Jeg hadde gleden av å være tilstede på prøven for noen år tilbake og må nok si at den opplevelsen er nok noe av det råeste jeg har sett i forbindelse med et billøp noen gang.
Det er på en måte med sorg at Ouninpohja ikke kommer til å bli kjørt men med den sikkerhetsrisikoen skjønner man lett at prøven har blitt for rask.
Hele ruten i Rally Finland offentliggjøres i Mars.
Hvis du lurer på hvordan prøven er sjekk dette:
http://videos.streetfire.net/video/db797d11-3f90-48ff-b776-99dc013b928e.htm
Dette er fra Petters rekord fra prøven.