Anders Grøndal ( 23 ) NMK Drammen og Maria Andersson ( 27 ) MK RAN kjørte inn til en sterk 2. plass totalt i NM åpningen Mountain Rally på Gol med sin Subaru Impreza WRC S 10. 80 biler stillte til start

Allerede på ss 1 viste paret å ha god fart inne da de bare var ett sekund bak fjorårsvinneren Mads Østberg. I fjor var Anders 7.7 sekunder bak på samme prøven!.På de to neste prøvene gikk det noe mer ujevnt og i tet hadde Mads Østberg og Andreas Mikkelsen en forrykende fight.Så inn til første service var avstanden henholdsvis 30.8 og 27.9 sekunder opp til tetduoen. På ss 4 og 5 følte Anders og Maria st de fikk bedre flyt og tapet pr km gikk ned. Dermed ble de liggende i et vakum på resultatlistene med 55.5 sekunder opp til leder men med over 2 minutters forsprang bakover til 4.raskeste bil.
 
Følgelig kunne de kjøre ut på de tre siste prøvene med senkede skuldre. Anders og Maria mener de hadde en kjempetid på gang på ss 6, men Anders kutter for mye i en sving og motoren går over i nødmodus. Det samme skjer desverre på den lange ss 7. Dette taper de mye tid på og Anders mener effekten da er lavere enn i en dårlig gr N bil. På ss 7 passerer de Andreas Mikkelsen som står og skifter hjul, men de hadde kjørt bilen fram i et veidele slik at Anders ikke tapte noe på det, men forstod samtidig at andreplassen totalt var i boks med vettug kjøring ut prøven og på ss 8.  Ss 8 ble godkjent med bare 1.9 sek bak Mads og 1.5 sek bak Andreas. Andreas klarte med dette å hindre tredobbelt Subaru da han med knapp margin passerte pappa Østberg som tapte 3.plassen på Gol Fjellstue da han stollet motoren like før målgang.
 
Selvom dette ikke ble et rent løp grunnet problemene med at snø tettet luftingen inn til motoren var det en sportslig opptur. I fjorårets NM åpning var Anders 2.24 bak Mads. I år 1.33.9. Vi antar også at Mads tok i enda hardere i år grunnet at han  fikk så tøff fight om seieren. Videre er 4 minutter ned til beste gr N bil en dokumentasjon på at Anders og Maria har kjørt svært fort på Gol. De to i tet mente mange holdt god VM fart.
 
Nå ser Anders og Maria fram til Rally Finnskog som er neste NM runde
Kilde: Pressemelding

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt