Rallytalentet Anders Kjær er storfornøyd etter han for første gang har gjennomført ordentlig testkjøring i en WRC-bil. Kjær skal som kjent kjøre en Peugeot 307 WRC i Rally Norway. Men det var ikke i denne bilen Kjær fikk sin store ilddåp. Et annet stort rallytalent, Mads Østberg, stilte nemlig sin Subaru Impreza WRC til disposisjon i helgen som var.
- At Mads lot oss få prøve bilen hans var kjempesnilt gjort. Det var Mads som kontaktet oss og kom med tilbudet. Vi kunne selvsagt ikke si nei til en så utrolig hyggelig gest, sier en takknemmelig Anders Kjær. På helgens testkjøring, som fant sted på Rødberg noen mil fra Geilo, fikk Kjær sitte på Østberg på både isbane og snødekte skogsveier. Østberg gav selvsagt også Peugeot-duoen Kjær/Svendsen mange nyttige tips og gode forklaringer om det tekniske på bilen. Høydepunktet for Kjær var allikevel å prøvekjøre bilen litt over en mil på isbane.
- Det var bare helt sinnsykt rått å kjøre bilen. Samtidig var det svært nyttig for meg å kjenne hvordan en firehjulstrekker fungerer på vinterføre. Du har selvsagt en innebygd respekt for en såpass kraftig bil, men jeg ble absolutt ikke skremt. Jeg synes egentlig det gikk veldig greit.
- Det som overrasket meg mest var hvor vanvittig rolig og fint bilen gikk på skogsvei. Den ligger helt fantastisk godt på veien og er utrolig kultivert og effektiv. Dessuten er støynivået mange hakk lavere enn det jeg er vant til, smiler Kjær.
Også kartleser Trond Svendsen fikk testet sine egenskaper i kartleserstolen på Østbergs Subaru Impreza WRC.
- Jeg var spent før testkjøringen. Å lese noter i en WRC-bil naturligvis er mye mer krevende enn hva jeg er vant til. Og Mads er jo ikke akkurat kjent for å kjøre tregt. Men jeg ble svært positivt overrasket da alt egentlig satt helt perfekt. Takket være denne korte testen har jeg nå blitt kvitt en liten usikkerhet jeg hadde rundt nettopp dette. Det kan jeg takke Mads for. Det var utrolig snilt av han å stille opp for oss på den måten. Kunnskapen vi tar med oss fra helga blir svært nyttig når vi begynner å teste Peugeot 307 WRC før Rally Norway, sier Svendsen.
Peugeot-duoen Kjær/Svendsen skal som kjent kjøre Henning Solbergs tidligere Peugeot 307 WRC i Rally Norway. Bilen blir leid inn fra franske Bozian Racing, som også stiller med et komplett team teknikere for anledningen. Datoer for testing av bilen er ennå ikke bestemt, men sannsynligvis blir det helgen før årets store norske rallybegivenhet.
Kilde : Pressemelding