Etter å ha kjørt 2 og et halvt løp med en 2006 modell Ford Fiesta ST har jeg lyst til å dele noen erfaringer, men mest av alt rette en takk til de som har hjulpet til så vi 99,9% sikker stiller opp i Rally Norway om 10 dager.

Til årets sesong forlenget jeg mitt samarbeid med Norodd Motorsport og vi gikk til innkjøp av en Ford Fiesta med tanke på den kommende Fiesta Cup i 2007.

Bilen er en drøm og kjøre selv om den mangler litt lyd og effekt. ;-) Kjøreegenskapene er supre og det er store sannsynligheter for at vi får se en Fiesta som Norges Mester i 2006 selv om den ikke har samme effekt som de råeste bilene i klassen.

Den 14 Januar rullet jeg dessverre, og bilen fikk til dels store skader på grunn av at vi traff en stor stein med høyre framhjul og rullet over en stor stubbe.

Siden det var nesten 4 uker til Rally Norway, var vi ganske sikre på at vi skulle få bilen klar til løpet. Det hele begynte veldig bra med at vi fikk tak i en oppretter som kunne begynne allerede mandagen etter uhellet.

Dessverre skulle det vise seg at det tok litt tid før vi fikk noen vitale deler fra Tyskland, og bilen ble ikke ferdig fra oppretter før 30 januar. Nå er lakkereren i full gang, og med litt flaks er den ferdig lakkert på lørdag. Derfor blir det ikke mye muligheter for å se på Svenske Rally, og vi må jobber for få bilen klar for testing på Mandag og Tirsdag. Vi venter på en ny styresnekke, så vi er litt spent.

Klarer vi dette gir det oss akkurat med tid til å teste litt, samt skaffe til veie noen vitale deler hvis det skulle vise seg å være nødvendig før Rally Norway startet 10. februar.

I denne prosessen har jeg også oppdaget noe veldig positivt med den planlagte Ford Fiesta Cup.Mandagen etter rullingen kontaktet jeg Christian August Selmer hos Røhne og Selmer i Oslo. Der fikk jeg noen raske opplysninger om hva jeg skulle gjøre for å handle deler. Jeg gjorde som han sa og har fått MEGET gode priser på deler samt veldig god oppfølging hos Røhne og Selmer i Oslo. Retter med dette en stor takk til Christian som ordnet de gode betingelsene og en takk Jan Kåre på delelagret som har vært meget hjelpsom.

Jeg kan derfor trygt anbefale en Ford Fiesta med tanke på Fiesta Cup 2007 og si at dere ikke blir ruinert selv om det skulle gå en runde på taket. Her får dere en bil som er enhetlig over hele Europa og det vil etter hvert bli meget god tilgang på alt vedrørende bilen til fornuftige priser. Selv om bilen er ”dyr” i innkjøp har den levelige driftskostnader selv ved skade. Har også fått god oppfølging i fra M-Sport, noe som har vært litt moro.

Til slutt en takk til Kjell Arne som har rettet bilen. Kent Berg som driver og lakkerer bilen nå, og Jon Sandmoen som skal hjelpe meg å skru bilen sammen igjen.

Mvh
Peder Økseter



Kilde : Pressemelding



www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt