Norsk toppmøte i Karlstad! I byen der den norsk/svenske unionen ble oppløst for 100 år siden, møtes de åtte siste årenes norske mestre i rally for å kjempe om heder og ære i den svenske VM-runden.
Petter Solberg (31), Henning Solberg (33) og Thomas Schie (30) har sammen dominert norgesmesterskapet i rally siden 1998. Henning Solberg er den ubestridte Kongen med fem NM-titler. Thomas Schie har tatt de to siste, mens Petter Solberg kun rakk å ta ett NM-gull før han stakk utenlands til en VM-karriere. Til helgen møtes de og seks andre norske rallyførere til det som kan bli tidenes norske rallyfest på VM-nivå.
Petter Solberg vant det svenske VM-løpet i fjor, og stiller som favoritt igjen i sin Subaru Impreza.
-Målet er selvfølgelig å vinne igjen. Jeg har en god følelse før start, sier Petter Solberg som åpnet sesongen med å bryte VM-åpningen i Monte Carlo. Men det bekymrer verdensmesteren fra 2003 lite.
Henning Solberg kjørte inn til 5. plass i fjorårets Swedish Rally og har 6. plass fra 2004. Nå sikter han høyere med sin Peugeot 307 WRC.
-Seierspallen er helt klart målet, men vi kjører for seier. Skal vi kunne vinne en VM-runde i år tror jeg det må bli i Sverige, sier Henning Solberg som også brøt Rally Monte Carlo sammen med kartleser Cato Menkerud.
Thomas Schie er også sulten på internasjonal suksess. Den doble norgesmesteren har fortsatt til gode å fullføre I Sverige, men vil ta opp kampen mot Solberg-brødrene i sin Ford Focus WRC.
-Vi har alle muligheter til å kunne gi Henning og Cato kamp i Sverige, sa Thomas Schie forn årets sesong, og så lenge Henning Solberg sikter mot toppen av seierspallen betyr det at også Thomas Schie har store ambisjoner. Han kjører i privat regi men med sterk oppbacking av Fords fabrikksteam, og dessuten med svenske Göran Bergsten i kartleserstolen.
Men de tre store i norsk rallysport de siste årene skal ikke føle seg for trygge. Bak dem lurer unggutta Anders Grøndal (21) og Mads Østberg (18). Grøndal kjører Subaruen som Petter Solberg vant med i Sverige i fjor, og Grøndal viste ikke mer respekt enn at han vant årets NM-åpning. Også Mads Østberg kjører en Subaru Impreza WRC, og kommer rett fra seier i forrige lørdags Rally Hadeland.
Også i klassen for de mindre trimmede bilene, gruppe N, er Norge godt representert i Swedish Rally. De tre siste åres Norgesmester, Eivind Steffensen, kjører det svenske VM-løpet for første gang i sin Subaru. I samme klasse stiller far og sønn Per Erik og Eyvind Brynildsen i hver sin Mitsubishi Lancer. Eyvind Brynildsen er den yngste av alle i løpet. Han fylte 18 år 14. januar, og har rykende ferskt førerkort og lisens i lomma. I gruppe N inntil 2000 ccm stiller Enbdre Granum med sin Nissan Almera GTI.
Fakta 2. VM-runde rally: Rally Sverige
Følgende norske deltar:
5. Petter Solberg/Phil Mills, Subaru Impreza WRC
8. Henning Solberg/Cato Menkerud, Peugeot 307 WRC
20. Thomas Schie/Göran Bergsten, Ford Focus WRC
61. Mads Østberg/Ragnar Engen, Subaru Impreza WRC
62. Anders Grøndal/Trond-Inge Østbye, Subaru Impreza WRC
75. Eivind Steffensen/Jan Petter Sigvartsen, Subaru Impreza WRX
78. Per Erik Brynildsen/Roy E. Olsen, Mitsubishi Lancer
84. Eyvind Brynildsen/Arne-Olav Rønning, Mitsubishi Lancer
92. Endre Granum/Ole Johnny Winther, Nissan Almera GTI
Eurosport har følgende sendetider:
Fredag kl. 23.10: Fra fredagens fartsetapper
Lørdag kl. 22.30: Fra lørdagens fartsetapper
Søndag kl. 23.00: Fra søndagens fartsetapper
Kilde : Pressemelding