Hokksund-gutten Martin Stenshorne er i ferd med å få sitt internasjonale gjennombrudd i internasjonal motorsport. For to uker siden kjørte han inn til en fantastisk tredjeplass i Akropolis Rally. I
- Kjempegøy. Gokart er stort ute i Europa. Jeg hadde en del problemer underveis, derfor rangerer jeg denne tredjeplassen rimelig høyt. Jeg ledet faktisk løpet helt til den siste svingen. Da ble jeg forbikjørt av to førere. I stedet for å satse alt og riskere en krasj, ”safet” jeg litt for å få tredjeplassen, forteller Stenshorne som nå setter kursen for Tyskland og Rally Deuschland.
- Jeg reiser ned for å følge løpet og lære litt om dette løpet som blir VM-runde neste år, sier han.
Martin Stenshorne er ikke ukjent innen europeisk gokart. For noen år tilbake var han profesjonell kjører for et italiensk team og har en andreplass i EM som beste resultat. Denne sesongen har han kjørt tre EM-runder for det engelske teamet, Seven Motor i klassen Intercontinental C.
Feil dekk, var det største problemet for Martin Stenshorne i Frankrike. Det førte til at han var sjanseløs under tidkjøringen og endte til slutt på 35. plass.
- I det første heatet lå jeg an til fjerdeplass, men måtte bryte etter at kjeden røk. I det andre heatet kjørte jeg inn til en åttendeplass. Jeg ledet det tredje heatet, men ble regelrett kjørt av i den siste svingen. Faktisk var det gamlekompisen min som sto for akkurat det, forteller Stenshorne som måtte gjennom B-finalen - som han vant.
I den første finalen sto Hokksund-gutten i 29. startspor – et vanskelig utgangspunkt. Etter fantastisk kjøring endte han på åttendeplass, mens han altså ledet den siste finalen frem til siste sving.
Martin Stenshorne satser nå alt på de fire siste VM-rundene i rally. Han ligger på en flott tredjeplass totalt etter to løp i Super 1600 med en Ford Puma. Neste VM-runde er Neste Rally Finland.
- Vi satser på å komme på pallen der også, sier han.