Tord Linnerud fra NMK Gjøvik og kartleser Henning Isdal fra NAF Asker & Bærum Jr. kjempet lenge helt i teten under Østfoldrally i dag. De var helt oppe i ryggen på NM-leder Thomas Schie da de måtte bryte med motorhavari.
Allerede etter den andre fartsprøva merket Linnerud at det var røykutvikling i motoren, likevel kjørte de inn til bestetid på prøva. Etter hvert minket motoreffekten og de mistet noen sekunder til Thomas Schie som ledet løpet. Etter den syvende prøva var de syv sekunder bak, og inne på SS8 var det slutt.
- Bilen ville ikke mer. Jeg er overrasket over at avstanden ikke var større da vi måtte bryte, i og med at bilen mistet effekt langt tidligere i løpet. Dette beviser at vi har farten inne. Nå satser vi på NM-sølv, sier Tord Linnerud, som må innse at gullhåpet forsvant i og med at Thomas Schie kjørte inn til seier i dag.
Thomas Kolberg ble nummer fire i dag, og rykket dermed opp på andreplass i NM sammenlagt. Han har fortsatt en teoretisk mulighet til å vinne NM, men da må Schie bli poengløs på Hamar samtidig som Kolberg må vinne.
NM-finalen kjøres på Hamar om to uker.
Top 10 resultater Østfoldrally, 5. NM-runde (av tot. 6)
1. Thomas Schie/Göran Bergsten, NAF Asker & Bærum, Toyota, 36min 33,3sek
2. Morten Østberg/Mads Østberg, KNA Varna, Subaru, +28,8
3. Rune Dalsjø/Kjell Pettersen, KNA Kongsvinger, Mitsubishi, +34,9
4. Thomas Kolberg/Ole Kr. Unnerud, NAF Asker & Bærum, +1.19,2
5. Bernt Kollevold/Veronica Engan, NAF Asker & Bærum, Mitsubishi, +2.20,8
6. Per Brynildsen/Eivind Brynildsen, MA Moss, Mitsubishi, +2.33,4
7. Henning Nyberg/Christer Fengsrud, NMK Elverum, Subaru, +2.34,3
8. Thomas Kvam/Ken Stephansen, NAF Grenland, Subaru, +2.42,1
9. Robert Opland/Jørgen Nordhagen, KNA Midt-Norge, Mitsubishi, +2.54,7
10. Per Gulbrandsen/Tore Gravermoen, NAF Drammen, Subaru, +3.36,8
Kilde : Pressemelding