Om en vecka körs Rally Xplosion i Västerås, tävlingen där förarna ställs mot varandra och två och två i korta actionfyllda heat på exakt lika villkor. Publiken ser allt och kan enkelt följa med vad som händer. Redan nu har ett flertal anmälningar kommit in och startfältet ser klart lovande ut.
Rally Xplosion har varje år presenterat något nytt som för sporten framåt,Årets arrangemang utlovar inget direkt nytt men ändå har redan årets första bomb slagit ned.
Thomas Kolberg utmanar svenskarna i fyrhjulsdrivna klassen !
I den fyrhjulsdrivna klassen har Andreas Eriksson vunnit de två senaste åren,Dessförinnan har Dick Wiksell vunnit flera år.
Då Andreas nu gått över till Rallycross så hoppas den ständige utmanaren Dick Larsson som alltid åker fort på sprinttävlingar i sin Toyota Celica på ett något lättare motstånd då han åtminstone slapp Andreas
Publikfriande Niclas Hägg som också är tidigt anmäld syntes som ett bra motstånd till herr Larsson då de åker i till synes lika bilar.
Tills idag då en av Norges snabbaste förare bakom Petter Solberg, Tomas Kolberg i sim mycket potenta Hyndai WRC anmäler sig.Räkna med fler utmanare från Sverige
Åndberg en av favoriterna i tvåhjulsdrivet
I fjolårets Rally Xplosion vann Patrik Sjöberg en mycket spännande final över den hårt satsande Rickard Åndberg I den tvåhjulsdrivna klassen.
Som vanligt så blir det stenhårt i den tvåhjulsdrivna klassen och redan finns flera segerkandidater anmälda såsom: Tobias Söderqvist, Rickard Åndberg, Roger Enlund m.fl
Tre tidskval för plats i kvartsfinal !
För att bjuda både publiken och förarna på så jämna heat som möjligt så kommer under eftermiddagen köras två träningsomgångar och därefter två tidskval.
Det tredje och avgörande tidskvalet startar 18:00
Då startar förarna i omvänd startordning baserat på läget efter de två första kvalen.
Alltså spar vi det bästa och de snabbaste till sist.Bästa tiden av de tre kvalen gäller för en plats i kvartsfinalerna.
När utslagsstegen börjar med kvartsfinaler gäller vinna eller försvinna.
Mer info på www.vms.u.se
Kilde : Pressemelding