NM-leder Thomas Schie og kartleser Göran Bergsten er på plass i Tsjekkia for å kjøre Rally Bohemia. Løpet har EM-status og går i Skodas hjemby, Mlada Boleslav.

-Jeg ser frem til et løp på asfalt siden alle NM-rundene går på løst underlag, sier Thomas. -Her har vi vært med to ganger tidligere, så jeg kjenner forholdene relativt godt og liker meg bra her. Vi har i dag vært gjennom mange av etappene, og mye er likt fra tidligere slik at vi delvis kan benytte notene fra i fjor.

Thomas liker seg godt på asfalt etter mange års erfaring fra baneracing. I fjor kjørte han inn til fjerdeplass i rallyet etter å ha dratt av veien på såkalt ”blå asfalt” i regnvær. Den tabben har han ikke tenkt å gjøre i år.

-- Vi håper på fint vær i helgen, men vi har for sikkerhets skyld merket av alle stedene med den sleipe, blå asfalten i notene våre i tilfelle regn. Det var en ny opplevelse for oss i fjor da vi seilte av veien i sakte tempo på noe som mest minnet om stålis, konstaterer Thomas.

Det er mange dyktige førere med i helgens løp i Skodas hjemby, og en av de tøffeste konkurrentene blir trolig Jan Kopecky som kjører en Fabia for Skodas fabrikkteam. Men Thomas mener selv han har muligheter for å hevde seg helt i toppsjiktet.

-- Funker bilen som den skal og vi holder oss på veien, bør en pallplass være innen rekkevidde. I fjor kjørte vi jevnt med de beste i store deler av løpet, så uten uhell kan vi nå høyt opp, avslutter en optimistisk Thomas Schie som skal gjennom 13 fartsprøver med en samlet lengde på 222,4 kilometer. Første etappe kjøres fredag ettermiddag og målgangen finner sted søndag kl 15:30.

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt