På lørdag stiller han til start i Rally Lillehammer, som er 2. løpet i sprintrallycupen. Denne runden består av 6 fartsetapper på til sammen 14 km, kjøres på utfordrende asfaltveier med enkelte grusparti midt i Lillehammer. Starten går fra Lillehammer torg og målgang er ved Håkons hall.
I den første runden som ble kjørt i Stavanger tidligere i vår var det en spennende fight mellom Roger Bakken og Pelle Erland, helt til Pelle fikk en snurring rett før mål på SS5. Nå er Pelle klar for revansj på Lillehammer, og det skulle være gode muligheter for en topplassering hvis en unngår uhell.
- Ja, bortsett fra snurringen der, så fikk vi bra tempo og en god gjennomkjøring med asfaltoppsettet på bilen. Det virker veldig bra nå, sier Pelle. Men det er små marginer i sprintrally, bare se på resultatet fra Stavanger, der det skilte 47 sekunder fra 1. til 6. plass. Så det må kjøres 100% hele tiden, sier han.
Også denne helgen blir det ”reserven” fra Rally Sørland, kartleser Stig Granheim som skal lese noter for Pelle. På Lillehammer skal de også skrive noter selv, da det ikke produseres noter fra arrangør. Det er noe Pelle vil gjøre mer av fremover.
- Det gir ennå bedre fokus når en skriver notene selv, og det er en fin trening i noteskriving med slike korte rally. Når en får trygghet på det så er det virkelig muligheter for å kjøre fortere, mener Pelle. Vi vurderer også å gjøre det i neste NM-runde som kjøres i Trøndelag i juni.
- Det er mulig jeg nå heller kommer til å kjøre flere sprintrally i stedet for bakkeløp, sier han. Det gir mer kjøring og trening med noter, og når forskjellene blir så store i samme klasse i bakkeløp, med biler som har 300+ Hk mer enn det jeg har, da blir det vanskelig å kunne hevde seg i toppen. Det er helt forskjellige restriksjoner for hva en kan gjøre motorteknisk i bakkeløp og rally. Vi hadde planer om å hente ut mer kraft i bilen nå i sommer, for bakkeløpene, men det har vi droppet foreløpig. Det er jo allerede kjørt 2 av rundene, men vi kommer til å kjøre neste runden i Egersund. Så blir det tatt en avgjørelse etter det, forteller Pelle. Det kjøres også en egen cup som består av 5 sprintrally, da kanskje vi satser på å kjøre komplett cup, avslutter Pelle.
I sprintrallycupen er det nå Roger bakken som leder klassen for 4WD, etter at han tok totalseieren i Stavanger. Nå er Pelle bestemt på å gi han en skikkelig fight på Lillehammer.
Kilde : Pressemelding