Henning Solberg og Cato Menkerud leverte sin beste VM-innsats noensinne da de kjørte inn til 5. plass i Rally Sverige. De utkjempet også en intens kamp om 4. plassen i løpet med sin Ford Focus WRC.

-Jeg er veldig fornøyd. 5. plass er det beste jeg noensinne har oppnådd i et VM-løp og med tanke på at dette var en ny bil for oss, og første gangen vi har vært nominert av et fabrikksteam og det faktum at det var veldig vanskelige forhold, så var det stort. Dette viser også at det ikke bar er om å gjøre å kjøre fort, man får ikke betalt om man ikke kommer til mål, sa Henning Solberg etter at femteplassen var sikret.

-Jeg hadde ikke den helt gode følelsen på de første etappene i dag. Torde ikke å slippe meg helt løs, og var ikke fornøyd, men det gikk bedre på slutten av dagen.

Henning og Cato lå på 6. plass, kun 3,2 sekunder bak Toni Gardemeister, og 0,9 sekund foran Harri Rovanperä foran dagens seks etapper. Etter hvert ble det et bikkjeslagsmål mellom Rovanperä og Henning om 4. plassen. Finnen åpnet best i dag, og tok 4. plassen etter hvert som både Sebastien Loeb og Marcus Grönholm forsvant. Men på nest siste etappe slo Henning Rovanperä med seks sekunder, og det var kun 0,9 sekund mellom dem foran avslutningsetappen.

-Jeg kunne ikke kjøre fortere, og Rovanperä må jo virkelig ha tatt i, sier Henning. Finnen vant nemlig siste etappe, og var til slutt 3,4 sekunder foran Henning Solberg. Henning var heller ikke mer enn 15,1 sekunder bak sin egen teamkollega Toni Gardemeister på 3. plass. Så nærme pallen har han heller aldri vært tidsmessig.

Fords teamsjef Malcom Wilson var fornøyd med sine førere i helgen.

-Jeg kan ikke be om mer. Nå leder vi begge verdensmesterskapene, og bedre kan det ikke bli. Det var vanskelige forhold her, og det setter førerne på mange prøver. Men samtidig viser resultatene at våre biler er konkurransedyktige, sier Fords teamsjef Malcom Wilson.

Henning Solberg og Cato Menkeruds neste VM-runde er Rally Italia/Sardinia 29. april til 1. mai. Allerede om snaue to uker kjører de imidlertid KNA Rally Finnskog Norway hjemme i Norge.

Resultater Rally Sverige:

1Petter Solberg/Phil MillsSubaru Impreza3:00:52,1
2Markko Märtin/Michael ParkPeugeot 307+2.11,1
3Toni Gardemeister/Jakke HonkanenFord Focus RS+3.14,7
4Harri Rovanperä/Risto PietilainenMitsubishi Lancer+3.26,4
5Henning Solberg/Cato MenkerudFord Focus RS+3.29,8
6Daniel Carlsson/Mattias AnderssonPeugeot 307+3.42,5
7Gigi Galli/Guido D’AmoreMitsubishi Lancer+4.04,0
8Roman Kresta/Jan TomanekFord Focus RS+4.39,6
9Jani Paasonen/Jani VainikkaSkoda Fabia+5.11,1
10Mattias Ekström/Stefan BergmanSkoda Fabia+7.04,2

VM-stillingen førere:

1Toni GardemeisterFord Focus RS14 poeng
2Markko MärtinPeugeot 30713 poeng
3Petter SolbergSubaru Impreza10 poeng
4Sébastien LoebCitroën Xsara10 poeng
5Harri RovanperäMitsubishi Lancer  7 poeng
6Gilles PanizziMitsubishi Lancer  6 poeng
7Henning SolbergFord Focus RS  4 poeng
8Marcus GrönholmPeugeot307  4 poeng
9Manfred StohlCitroën Xsara  3 poeng
10Daniel CarlssonPeugeot 307  3 poeng
11Gigi GalliMitsubishi Lancer  2 poeng
12Roman KrestaFord Focus RS  2 poeng


VM-stillingen produsenter:

1Ford20 poeng
2Mitsubishi17 poeng
3Peugeot17 poeng
4Citröen11 poeng
5Subaru10 poeng
6Skoda  3 poeng

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt