Henning Solberg og hans kartleser Cato Menkerud fikk en drømmedebut i sin nye Ford Focus WRC. Med over ett minutts margin vant de dagens NM-runde, Rally Hadeland.
-Utrolig deilig. Det er lenge siden det har vært så morsomt å kjøre billøp. Dette gikk over all forventning, sa en glad Henning Solberg da han gikk i mål som vinner på Lygnasæter. Først ved midnatt fredag kveld var hans bil startklar, og da Henning satte seg inn og rullet over startrampa i Brandbu i dag tidlig hadde han ikke kjørt en meter med bilen som kom direkte fra Fords fabrikksteam i England.
-Bilen fungerte perfekt, og det var utrolig med krefter i motoren. Dette var mye bedre enn den bilen jeg kjørte i fjor, sier Henning Solberg. Etter å ha vært borte fra norske løp til fordel for sin VM-satsing det siste året ga han klar beskjed om hvem som er raskest i dag. Men om han kommer til å kjempe om årets NM-tittel er usikkert.
-Vi skal kjøre neste runde på Finnskogen også, men hvordan det blir senere i sesongen er avhengig av hva vi får tid til. Det er VM vi prioterer, og dette var en perfekt oppkjøring foran Swedish Rally om to uker, sa Solberg. Han var norsk mester fem år på rad fra 1999 til og med 2003, og kan altså ta sin sjette NM-tittel i år.
Den som leder NM i gruppe A etter to runder er Thomas Schie fra Oslo. Han kjørte inn til 2. plass både i første runde på Gol og i dag med sin Toyota Corolla WRC.
-Jeg er ikke overrasket over at Henning er så langt foran i dag. Han har den beste bilen, og er tross alt VM-fører. For oss er det viktigst å tenke på NM, og så langt ligger vi på topp, så jeg er fornøyd, sa fjorårets mester Thomas Schie.
På en 3. plass i Rally Hadeland fulgte Tord Linnerud fra Kapp på Toten med sin Toyota Corolla. Han ligger også på 3. plass sammenlagt i NM.
På 4. plass totalt fulgte Eivind Steffensen fra Enebakk, som dermed vant gruppe N med sin Subaru. Det samme gjorde han i første NM-runde, og han er også norsk mester i gruppe N de to siste årene.
-Jeg kan ikke klage. Dette gikk over all forventning, selv om vi glemte å montere ekstralysene foran den siste etappen, gliste Steffensen som vant foran Martin Stenshorne fra Hokksund.
Stenshorne ligger også på 2. plass i NM-sammendraget bak Steffensen.
I gruppe A inntil 1600 ccm kunne NMK Hadelands egen Anders Persson Andersen juble over sin andre strake seier med sin Peugeot 206. Han har dermed kjørt inn så mange NM-poeng at han ligger på sølvplass bak Thomas Schie i gruppe A så langt. Kun ett poeng skiller de to.
I gruppe N inntil 1600 ccm ble det seier til svenske Peter Zachrisson i Renault Clio. Han vant foran sin landsmann Patrik Sandell og med Christian August Selmer fra Bærum på 3. plass.
111 deltagere startet fra i løpet som ble kjørt over store deler av Hadeland. Totalt sju fartsetapper ble kjørt.
Neste NM-runde er Rally Finnskog Norway på Kongsvinger 25.-26. februar.
Resultater
Topp 10
1. Henning Solberg/Cato Menkerud Ford, 47min 23,8sek
2. Thomas Schie/Ragnar Engen Toyota, +1min 4,6sek
3. Tord Linnerud/ Henning Isdal Toyota, +1.34,2
4. Eivind Steffensen/Jan Petter Sigvartsen Subaru, +2.06,4
5. Morten Østberg/Mads Østberg Subaru, +2.12,5
6. Martin Stenshorne/Ove Johnny Andersen Mitsubishi, +2.27,9
7. Per Gulbrandsen/Tore Gravermoen Subaru, +3.31,9
8. Bernt Kollevold/Roger Furuseth Mitsubishi, +3.59,9
9. Kjetil Tangen/Ronald Haug Mitsubishi, 4.02,6
10. Thomas Kvam/Ken Stephansen Subaru, 4.16,0
NM-stillingen Gruppe A
1. Thomas Schie 46
2. Anders Persson Andersen 45
3. Tord Linnerud 36
NM-stillingen Gruppe N over 2000 ccm
1. Eivind Steffensen 60
2. Martin Stenshorne 46
3. Per Gulbrandsen 30
NM-stillingen Gruppe N inntil 1600 ccm
1. Patrik Sandell 53
2. Peter Zackrisson 36
3. Christian August Selmer 36
Kilde: Pressemelding