På torsdag kveld er Petter Solberg klar til start i årets femte VM-runde i rally. Denne gangen er det tøffe grusveier i Argentina som venter den 26-åringe rallyproffen, hans kartleser Phil Mills og de
Det har ikke gått bra for verken Petter eller hans teamkollega Richard Burns så langt i år. Petter har brutt tre av fire løp så langt, og har en 6.plass fra Sverige som beste resultat. Med ett poeng ligger nordmannen på 13.plass i VM-sammendraget. Richard Burns, en av forhåndsfavorittene i VM, har kun tre poeng og ligger på en 11.plass.
-Det har ikke gått bra for teamet vårt så langt, men det er god stemning og alle har jobbet beinhardt den siste tiden for at alt skal fungere bedre, sier Petter Solberg som er optimist. Subaru har vunnet løpet i Argentina de to siste årene, og håper selvfølgelig historien gjentar seg.
-For min egen del har jeg jobbet mye på det mentale plan det siste. Jeg må forsøke å bli mer avslappet i konkurransene. Jeg mener selv at jeg har tenkt altfor mye på å komme meg til mål. I Spania for eksempel gikk det så bra på den første fartsetappen at jeg begynte å tenke på at det gikk for fort, og at jeg måtte roe meg ned. Da mister jeg konsentrasjonen, og vi kjørte av veien. I tillegg har jeg tenkt for mye på hva som skjedde i forrige løp. Nå skal jeg forsøke å konsentrere meg om løpet i Argentina, og kjøre i mitt eget tempo. Ikke tenke på at jeg skal til mål for en hver pris, så får det briste eller bære, sier Petter Solberg som gjorde et av sine beste løp i fjorårssesongen nettopp i Argentina, da han kjørte inn til 6.plass.
Løpet i Argentina har base i Cordoba, og starter med to korte publikumsetapper på torsdag kveld. På fredag starter alvoret, med de fleste etappene på over to mil på veier med forskjellig grusdekke. Noen steder er det stor stein og svært dårlig vei, mens det andre steder er bedre kvalitet. Løpets målgang er søndag kveld norsk tid. Totalt inneholder løpet hele 21 fartsetapper som til sammen utgjør 390 km.
Løpets tidsskjema (lokal tid)
Torsdag 3.mai
SS1 1915 Complejo Pro-Racing Bane A 3.44km
SS2 1915 Complejo Pro-Racing Bane B 3.44km
Serv A 1940 Carlos Paz 20 min
Fredag 4.mai
Serv B 0835 La Cumbre 20 min
SS3 0922 La Falda - Rio Ceballos 29.96km
SS4 1040 Ascochinga - La Cumbre 28.83km
Serv C 1124 La Cumbre 20 min
SS5 1208 Capilla del Monte - San Marcos Sierra 23.02km
SS6 1239 San Marcos Sierra - Charbonier 9.61km
Serv D 1333 La Cumbre 20 min
SS7 1415 La Cumbre - Agua de Oro 23.46km
SS8 1508 Ascochinga - La Cumbre 2 28.83km
Serv E 1552 La Cumbre 45 min
Total etappe 1, 440.38km (fartsetapper 150.59km, transport 289.69km)
Lørdag 5.mai
Serv F 0840 Santa Rosa de Calamuchita 20 min
SS9 0916 Santa Rosa de Calamuchita - S Agustin 26.10km
SS10 0959 San Agustin - Villa General Belgrano 12.6