På en strålende lørdag i oktober var det på tide å sette punktum for årets rallysesong med den tradisjonsrike Rudskogsprinten. Årets arrangement var også finaleløpet i årets Kollevold Sprintrallycup, årets nyvinning innen rally.
Og for en cup det har vært. Hele 88 deltakere har oppnådd poeng i årets cup, noe som overstiger de 80 som har tatt poeng i norgescupen i ordinære løp. Sprintrallycupen har med andre ord virkelig hatt livets rett, og går rett inn blant norsk rally’s mest populære cuper.
Årets cup bestod av sprintløpene Stavanger, Lillehammer, Elverum og Rudskogen. Totalt har cupen hatt 4 klasser, som igjen dannet grunnlaget for sammenlagtklassen, hvor seierherren ble årets Sprintrallymester! Klassene er basert på nye prinsipper som virkelig har vist seg å være konkurransedyktige, for eksempel er Volvo original koblet sammen med Nasjonal under 2 liter, og N4/A8 deler klasse. Dette har gjort at totallista er full av forskjellige biler og klasser som vanligvis ikke hevder seg i løp. Blant topp 10 finner vi ikke mindre enn 6 forskjellige klasser.
På Rudskogsprinten avholdt Kollevold Sprintrallycup sin egen premieutdeling like etter målgangen, med store pokaler og champagnesprut i fleng. Stemningen var høy da årets Sprintrallymester skulle kåres, og det var nesten som vinneren rødmet mens han hørte på alle de rosende ordene arrangørene kom med. For årets mester hadde en perfekt score, og vant klassen sin i samtlige 4 løp samtidig som han figurerte meget høyt på totallistene. Med 80 poeng vant Ole Andreas Langård fra KAK årets cup og ble den første norske Sprintrallymester noen sinne! På 2. plass kom Svein Frustøl med 60 poeng, også han fra KAK. Frustøl har vunnet de 3 løpene han har stillet opp i, men gikk glipp av Lillehammer og dermed muligheten til å henge med i kampen om årets tittel. På 3. plass kom Tore Haldammen KNA Solør Msp. med 42 poeng, også han kjørte bare 3 av løpene, til og med i forskjellige klasser.
De forskjellige klassene ble vunnet av Rune Danneborg (Int 4WD), Ole Andreas Langård (Int 2WD), Cato Brynildsen (Nasjonal A) og Svein Frustøl (Nasjonal B).
Det ble også trukket ut pengepremier i hver klasse. Disse skulle trekkes ut blant alle deltakerne som hadde deltatt i alle 4 løpene. Her stakk Rune Danneborg, Ole Andreas Langård, Jan Einar Myraas og Bjørn Storberg av med 2000 skattefrie kroner. Dette skapte stor glede hos deltakerne, og cuparrangørene kommer derfor til å øke premiesummene ytterligere til neste år.
Rally Stavanger, Rally Lillehammer, Grindalsmoen rallysprint og Rudskogsprinten gratulerer med dette alle vinnere.
Kollevold Sprintrallycup 2005 vil starte 16. April i Stavanger.
Kilde: Pressemelding
Resultater fra sprintrallycupen
Informasjon om sprintrallycupen