Henning Solberg endte på en 11. plass i Wales Rally, årets 12. VM-runde. Et uhell da en turboslange hoppet av på lørdag fratok ham mulighet til å komme høyere på resultatlisten.

Henning Solberg og hans kartleser Cato Menkerud kjørte rett av veien etter å ha vannplanet i en stor vanndam på løpets 9. fartsetappe i går. Da fikk de skader i fronten på sin Peugeot, og en turboslange hoppet av. De måtte fortsette å kjøre uten turbotrykk i to etapper, og tapte over sju minutter. Dermed mistet de også muligheten til å nå sitt mål om å bli beste privatmannskap i det britiske VM-løpet. Det ble 4. plass blant privatførerne på de norske duoen.

-Det har vært et vanskelig løp. Glatte og gjørmete veier nesten hele tiden. Også i dag var det veldig glatt på de første etappene, men det tørket noe opp. Ellers hadde jeg også litt plager med en stiv nakke etter gårsdagens avkjøring, sier Henning Solberg. Uansett avslutte han løpet i fin stil. På den siste fartsetappen i løpet noterte han 7. beste tid, kun 2,2 sekunder bak sin lillebror Petter Solberg som til slutt vant løpet. Beste privatfører ble østerrikeren Manfred Stohl som i likhet med Henning Solberg kjører en Peugeot 206 WRC. Han endte på 8. plass i løpet.

-Bortsett fra avkjøringen og problemet med turboslangen har det gått bra fos oss. Bilen har fungert, og også kjøringen. Men som sagt har det vært vanskelige forhold. Både regn, litt tåke og noe solskinn. Vi har i grunnen hatt alt, sier Henning Solberg som har en VM-runde til på sitt program i år. Han kjører også neste runde, Rally Sardinia om to uker.

Som nevnte var det Petter Slberg som vant Wales Rally, 6,3 sekunder foran franske Sevastien Loeb. På 3. plass fulgte Markko Märtin. Deretter fulgte Carlos Sainz og Francois Duval. Beste Peugeot-fører ble finske Harri Rovanperä med 6. plass.

Resultater Wales Rally 2004:

1Petter SolbergSubaru Impreza WRC3:42.39,5
2Sebastien LoebCitroen Xsara WRC+6,3
3Markko MärtinFord Focus WRC+2.53,7
4Carlos SainzCitroen Xsara WRC+3.42,1
5Francois DuvalFord Focus WRC+4.51,3
7Harri RovanperäPeugeot 307 WRC+6.44,9
7Mikko Hirvonen  Subaru Impreza WRC+7.08,3
8Manfred StohlPeugeot 206 WRC+10.20,1
9Nicolas VouillozPeugeot 206 WRC+15.12,3
10Anthony WarmboldFord Focus WRC+15.49,3
11Henning Solberg/Cato MenkerudPeugeot 206 WRC+19.56,3
12Alistair GinleySubaru Impreza WRC+20.49,5

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt