Vi kjørte Rally Trøgstad i går og vant. Løpet hadde stor deltakelse, og våre hardeste konkurrenter var Tord Linnerud/Henning Isdal i Toyota, og Thomas Kollberg/Ole K Unnerud i Hyundai.
Løpet besto av 6 fartsettapper. Den første ble strøket p.g.a. en ulykke. Vi startet med en 2. plass på SS2, 1. sekund etter Linnerud/Isdal, og vant de 4 neste. I mål var vi 9 sekunder foran Linnerud/Isdal og 15 sekunder foran Kollberg/Unnerud.
Vi er selvfølgelig veldig godt fornøyd med seieren. Men enda mer fornøyd er vi med at bilen fungerte 100% fra start til mål. Vi var langt nede etter Rally Trøndelag, se pressemelding på MortenØstberg.no , og gårsdagens seier var derfor spesielt viktig for oss. Og det ligger mye hard arbeid bak seieren. Vi må derfor si noen ord om den norske delen av mekaniker-teamet vårt, som vi er stolte av etter den jobben som er gjort den siste tiden:
En rally bil er ikke som en vanlig bil, som trenger service hver 15000 km. Bilen er spekket med high-tech, og må ha full service både mellom og under løpene. Dette er tjenester vi vanligvis kjøper av profesjonelle ingeniører og teknikere, hovedsakelig engelske. Inntil i går har ikke bilen fungert feilfritt i et eneste løp inneværende sesong. Vi har hatt skikkelige "creepy" feil med motorstopp, funksjoner som ikke har virket, automatikk som har feilet, etc. Vi har jobbet mye og hardt den siste tiden, hele den norske delen av teamet, vært gjennom feilsøking fra a til å, pendlet mellom verksted og test, skiftet komponenter og reparert. Den siste utskiftingen ble gjort fredag. Og i går fungerte alt 100% for første gang i år. Dette gjorde vi helt på egenhånd, uten hjelp fra "profesjonelle". Det er vi enda mer fornøyd med enn selve seieren!!
Neste utfordring er siste NM-runde, Rally Hedmarken. Vi har ikke noe å hente i NM-sammendraget, men drar til Hamar for å gjøre et bra løp. Vi skal kjøre for publikum, og vi vil ha den tilfredsstillelsen det medfører å gjøre et godt NM-resultat på tampen av sesongen. Vi har ikke kommet i mål Rally Hedmarken siden 1999. Så statistisk sett er tiden inne, og vi satser på en plass på pallen.
Moss/Våler 12/9-04
Mads og Morten Østberg