Thomas Schie og kartleser Ragnar Engen endte Aurskog-Høland Rally på taket. Men de var med å kjempe blant de aller fremste før uhellet var ute på den 6. etappen.

Thomas startet rallyet med en 2. plass bak Henning Solberg på den første etappen. Deretter noterte han to 2. plasser og en 3. plass før det hele var slutt på den sjette etappen. I sammendraget var da Thomas Schie nummer 2, bare 8 sekunder bak Henning Solberg og 2,8 sekunder foran Kristian Kolberg.

Thomas gir manglende gjennomkjøring skylden for uhellet og sier: ”Det er selvsagt likt for alle, men jeg mener vi burde hatt to gjennomkjøringer i stedet for en. Ragnar og jeg er vant til å skrive notene selv, men med bare en gjennomkjøring blir det vanskelig å få kontrollert disse.”

Det var tidlig på den sjette fartsprøven uhellet var ute. Thomas holdt for høy fart inn i en trang venstresving, dro av veien og rullet rundt. ”Vi hadde notert svingen som 2 venstre, men egentlig var det en 1 minus. Jeg kom alt for raskt inn og hadde ingen mulighet for å klare svingen. Dette var en teknisk krevende fartsprøve, og jeg sa på forhånd at det ville bli den vanskeligste i hele rallyet. Dessverre gikk det galt, for nå kunne jeg virkelig vært med å sloss om en topplass.”

Heldigvis er skadene på bilen begrenset til karosseriskader på panser, en skjerm og taket, så Thomas ser gode muligheter for å få fikset den i løpet av uken slik at den som planlagt kan sendes til Estland hvor Thomas deltar i EOS Rally om to uker. Han er selvsagt skuffet over å måtte bryte nok et løp men har også positive opplevelser av dagen.

”I dag fikk vi vist at vi kan henge med de aller beste så lenge alt fungerer som det skal. Hadde vi kommet gjennom denne etappen, tror jeg vi kunne gitt Henning kamp helt frem til mållinja.”

Neste gang Thomas skal i aksjon er i Estland om to uker. Deretter skal han til Tsjekkia for å kjøre Bohemia Rally før han skal være reiseleder for en gruppe til Rally Tyskland. Og midt oppi alt dette skal han i morgen flytte inn i nytt hus, så Thomas og støtteapparatet rundt ham er ikke arbeidsledige i sommer.

 

Kilde : Pressemelding

 

 

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt