EM-sesongen med Rally Azorene startet i ettermiddag med tre krevende fartsetapper. Det ble en sterk åpning av de norske.
Sindre Furuseth åpnet sin EM-sesong med å være litt forsiktig på ss1. Allerede på ss2 satte han og Jim Hjerpe standarden med etappeseier i klassen og etter tre fullførte fartsetapper første dag ligger de på andreplass i juniorklassen med sin Peugeot 208 R2.
Med den nye M-Sport Ford Fiesta R2T åpnet Steve Røkland og Marius Fuglerud med femteplass på ss5, men var et par plasseringer bak på de to neste. Totalt er de på en sjetteplass i klassen.
Veronica Engan som er i høyresetet hos britiske Catie Munnings ligger på 14.plass i klassen med sin Peugeot 208 R2 etter første dag.
Totalt er det ikke overraskende fjorårets EM-vinner russeren Lukanyuk som med sin Citroën C3 R5 har tatt ledelsen foran franskmannen Loubet i en Skoda Fabia R5.
Imorgen venter syv krevende fartsetapper ute på Azorene langt ute i Atlanterhavet.
Rally Azorene etter dag 1(ss3): ERC3
| 1 | Antunes | Portugal | Peugeot 208 R2 | 20.21.6 |
| 2 | Furuseth/Hjerpe | Norge/Sverige | Peugeot 208 R2 | +3.8 |
| 3 | Llarena | Spania | Peugeot 208 R2 | +6.6 |
| 6 | Røkland/Fuglerud | Norge | Ford Fiesta R2T | +20.4 |
| 14 | Munnings/Engan | Storbritania/Norge | Peugeot 208 R2 | +1.12.8 |