Mads Østberg og Ola Fløene ligger på 5. plass etter første dag i Rally Sardinia med sin Ford Fiesta WRC.
Det har vært en bra dag for Mads og Ola, som fra sin tidlige posisjon på veien har levert gjennomgående bra tider. Utfordringene fra tidligere løp i år, hvor det har vært problemer med nedgiring på bilen, er løst, noe som har vært helt avgjørende for å kunne være med å kjempe om topp-tider.
«Det har vært en bra dag», sier Mads i en kommentar, «teamet gjorde en veldig bra jobb på testen før løpet, og vi var optimistiske da vi startet her. Dagen har vist at vi har lagt problemene bak oss, og da kommer også tidene tilbake. Selv om det ikke er så stor forskjell på plasseringene fra tidligere løp, vi ligger tross alt på 3. plass i VM, så er det stor forskjell å kunne være med å kjempe om gode tider på hver etappe. Derfor er jeg veldig godt fornøyd med det som skjer her.»

Dagen har bestått av 4 etapper som har vært kjørt 2 ganger og det har vært stor dekkslitasje. Mads gjorde derfor en safe vurdering før ettermiddagens 4 etapper, med å ta med 2 reservedekk. «Det var en sikker løsning, og jeg forventet å tjene på det, spesielt på siste etappe. I etterkant ser jeg at det ikke betalte seg. Konkurrentene kjørte ett reserve, da drar vi på noen ekstra kilo, og endrer litt på balansen på bilen. Med litt større dekkslitasje så hadde vi hatt mer å kjøre med, men dekkene holdt så bra at ulempene ble større enn fordelene. Uansett er vi veldig fornøyd med dagen,» avslutter han.
Mads og Ola er med i kampen om plassene på pallen. Thierry Neuville og Jari Matti Latvala, som kjører lenger bak i feltet, fordi de ligger lenger ned på sammenlagt listen, har begge utnyttet den fordelen som ligger i at veiene blir «cleanet», og gir bedre feste. De ligger på henholdsvis på 1. og 2. plass, med Sebastian Ogier på 3., 40 sekunder etter lederen. Mens Andreas Mikkelsen og Mads følger på de neste plassene, bare ett sekund som skiller dem.
Løpet fortsetter i morgen med 6 etapper, løpets lengste og også røffeste. Det vil skje forandringer på resultatlisten, det kan vi si med stor sikkerhet.
Kilde: Pressemelding